رابطه اضطراب و استرس با خطر سکته قلبی و مغزی - تصویر 1

آیا اضطراب و نگرانی باعث سکته می شود؟ بله،براساس تحقیقات جدید اضطراب و نگرانی باعث بروز سکته مغزی می شود.مطالعاتی که در 22 ساله اخیردر سه مرکز دانشگاهی معتبر جهان انجام شده است نشان می دهد که با بالا رفتن میزان اضطراب و استرس خطر بروز سکته مغزیبسیار بالا می رود و امکان سکته قلبی نیز افزایش می یابد.

7 توصیه ساده که جان تان را نجات می دهد

اگر احساس می کنید که به میزان زیادی مضطرب، نگران و مشوش هستید حتما با پزشک خود یا یک روانشناس مشاوره صحبت کنید تا راه های کاهش اضطراب و استرس را به شما آموزش دهد. همچنین می توانید با عمل کردن به 7 توصیه ساده ای که انجمن بیماری های قلبی آمریکا برای جلوگیری از سکته قلبی و مغزی انجام داده است سلامت خود را حفظ کنید.

1- فعالیت فیزیکی خود را بیشتر کنید: سعی کنید 5 روز در هفته و هر دفعه حداقل به مدت 30 دقیقه ورزش های هوازی مثل پیاده روی انجام داده و 2 روز در هفته هم به ورزش های قدرتی برای تقویت عضلات تان بپردازید. برای اینکه بتوانید به مدت طولانی به این برنامه ادامه دهید حتما ورزشی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید و دوستان و فامیل تان را هم تشویق کنید تا با شما در انجام این ورزش همراه شوند.

2- غذاهای سالم بخورید: سبزیجات و میوه های تازه بیشتر مصرف کرده و سعی کنید در رژیم خود از لبنیات کم چرب و غذاهای فیبردار و تهیه شده از آرد غلات کامل و گوشت ها و محصولات پروتئینی بی چربی استفاده کنید.یادتان باشد یک فهرست از غذاهایی که هر روز مصرف می کنید تهیه کنید تا بدانید رژیم غذایی شما چه تغییراتی کرده است.

3- وزن تان را پایین بیاورید: با ورزش و یک رژیم متعادل وزن خود را پایین بیاورید. از گرفتن رژیم های سخت بپرهیزید چراکه برای ��ک مدت طولانی نمی توانید به آن ادامه دهید.

4- حواس تان به کلسترول باشد: بهتر است بعد از 20 سالگی حداقل هر 5 سال یک بار آزمایش خون داده و کلسترول خود را چک کنید. اگر کلسترول تان بالا است از خوردن چربی های اشباع و ترانس و غذاهایی که برای سلامت قلب شما مضر است پرهیز کنید. همچنین می توانید با تجویز پزشک خود از داروهای پایین آورنده کلسترول نیز استفاده کنید.

5- سیگار نکشید: می توانید برای ترک سیگار از پزشک خود یا مراکزی که در این زمینه فعالیت می کنند کمک بگیرید.

6- مواظب فشار خون تان باشید: اگر فشار خون بالا دارید سعی کنید وزن خود را حتی چند کیلو هم شده پایین بیاورید. همچنین توصیه می شود تحرک بیشتری داشته باشید و از استرس خود کم کنید. مصرف الکل و تنباکو را نیز به حداقل برسانید. بعضی افراد می توانند با تجویز پزشک متخصص از دارو استفاده کنند.

7- قند خون خود را پایین بیاورید: اگر اضافه وزن دارید حتما هر 3 سال یک بار قند خون خود را آزمایش کنید. البته این کار برای سنین 45 سال به بالا بسیار ضروری است. اگر در آزمایش قند خون شما بالا باشد همان دستوراتی که برای فشارخون بالا داده شد را انجام دهید.

رابطه اضطراب و استرس با خطر سکته قلبی و مغزی

سکته مغزی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در جهان است

رابطه اضطراب و استرس با سکته مغری

سکته مغزی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سرتاسر جهان شناخته شده است.بر اساس آخرین آمار انجمن بیماری های قلبی و عروقی ایالات متحده، هر ساله حدود هشتصدهزارنفر در آمریکا دچار سکته مغزی می شوند و این یعنی درهر 4 دقیقه یک آمریکایی بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست می دهد. براساس مطالعات انجام شده البته سیاهپوستان آمریکایی بیشتر از سفید پوستان در معرض خطر سکته هستند. در آخرین مطالعات محققان اطلاعات به دست آمده از تحقیقی که توسط موسسه تغذیه و سلامت ملی ایالات متحده انجام شده بود را مورد بررسی قرار دادند. این اطلاعات شامل مصاحبه ها، آزمایش خون و گزارش معاینات این افراد بود.

برای اندازه گیری سطح اضطراب و استرس از یک تست روانشناسی معتبر استفاده کردند تا بتوانند سلامت کلی روانی آنها را ارزیابی کنند. علائم اضطراب شامل احساس نگرانی، فشار و استرس روحی غیر طبیعی است. بررسی های بعدی روی این گروه که در ادامه این مطالعه طی 16 سال انجام شده است نشان می دهد افرادی از این گروه که دارای علائم اضطراب و استرس بودند بیشتر دچار سکته مغزی شده اند. محققان در نهایت به این نتیجه رسیدند که با بالا رفتن اضطراب و استرس به میزان قابل توجهی خطر سکته مغزی حدود 17درصد افزایش می یابد. همچنین مشخص شد که تعداد زیادی از افراد مضطرب سیگاری بوده و فعالیت فیزیکی کمی دارند که البته این مسئله ربطی به ارتباط سکته مغزی با اضطراب و استرس در افراد ندارد.

نقش اضطراب و استرس در بیماریهای قلبی

بر اساس مطالعات محققان هلندی اضطراب و استرس برای سلامت قلب هم مضر است. آنها با بررسی 21 تحقیق انجام شده در این زمینه به این نتیجه رسیدند که اضطراب می تواند باعث بروز یا تشدید بیماری عروق کرونری قلب و همچنین مرگ ناشی از بیماری های قلبی شود. براساس آمار افراد مضطرب در مقایسه با افرادی که اضطراب کمتری دارند 26درصد بیشتر دچار بیماری کرونری قلب می شوند و 48درصد بیشتر در اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست می دهند.

بیماران قلبی نباید اضطراب داشته باشند

بر اساس نتایج مطالعاتی که توسط دکتر لانا واتکینز از استادان علوم رفتاری و روان پزشکی در مرکز پزشکی دوک انجام شده است، اضطراب در افرادی که دارای بیماری های قلبی هستند باعث افزایش خطر مرگ می شود.

3 سال مطالعه و بررسی وضعیت این بیماران قلبی نشان داده است که وجود علائم اضطراب باعث 2برابر شدن خطر مرگ شده و چنانچه اضطراب با افسردگی همراه باشد این احتمال 3 برابر می شود. افراد مضطرب بیشتر احتمال دارد مشکلات قلبی داشته باشند و بیماران قلبی-عروقی هم اگر اضطراب داشته باشند در خطر بیشتری هستند.

حتی کمی اضطراب هم خطرناک است

نتایج جدیدترین تحقیقاتی که ارتباط اضطراب با سکته را مورد بررسی قرار داده اند نشان می دهد که احتمال بروز سکته مغزی در افراد مضطرب حدود 33درصد بیشتر از افرادی است که اضطراب ندارند و آرام تر هستند. مطالعات قبلی ارتباط افسردگی با بروز سکته را مورد بررسی قرار داده اند اما مطالعات جدیدی که نتایج آن در مجله انجمن بیماری های قلبی ایالات متحده به چاپ رسیده است مشخص می کند که اضطراب یک فاکتور کاملا مستقل بوده و باید جدا از افسردگی مورد مطالعه قرار گیرد. دکتر مایا کمبایس یکی از محققان ارشد این مجله می گوید حتی کمی اضطراب هم خطر بروز سکته مغزی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. پس شناخت علائم اضطراب و راه های درمان آن برای سلامت افراد بسیار مهم است و توصیه می شود اگر اضطراب در فردی بیشتر شده یا برای مدت طولانی برطرف نشده حتما فرد مورد بررسی و درمان قرار گیرد. این کار هم باعث بالا رفتن کیفیت زندگی فرد و هم کاهش خطر سکته های قلبی و مغزی می شود.

گردآوری: مجله اینترنتی زیگیل

منبع: مجله سیب سبز

تگ ها : توصیه هایی جهت جلوگیری از بروز سکته مغزی و قلبی در افراد ، نقش اضطراب و استرس در بروز بیماریهای قلبی ، رابطه اضطراب و استرس با سکته مغری ، راههای کاهش اضطراب و استرس در زندگی روزمره افراد ، مشاوره خانواده ،
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه