ناباروري چيست؟ ناتواني يك زوج در باردار شدن پس از يك سال رابطه‌ي جنسي بدون پيشگيري از بارداري، را ناباروري مي‌گويند. احتمال بارداري در زوج‌هاي طبيعي و سالم در هر سيكل ماهانه‌ي پريودي 20 تا 25 درصد است (يعني از هر 4 تا 5خانم يك نفر در هر ماه باردار مي‌شود). حدود 85% زوجين طي سال اول و 93% طي سال دوم زندگي مشترك احتمال حاملگي دارند و پس ازآن احتمال حاملگي كاهش مي‌يابد.

ناباروري چيست؟
ناتواني يك زوج در باردار شدن پس از يك سال رابطه‌ي جنسي بدون پيشگيري از بارداري، را ناباروري مي‌گويند. احتمال بارداري در زوج‌هاي طبيعي و سالم در هر سيكل ماهانه‌ي پريودي 20 تا 25 درصد است (يعني از هر 4 تا 5خانم يك نفر در هر ماه باردار مي‌شود). حدود 85% زوجين طي سال اول و 93% طي سال دوم زندگي مشترك احتمال حاملگي دارند و پس ازآن احتمال حاملگي كاهش مي‌يابد.
 بسياري از زوج‌هايي كه بچه‌دار نمي‌شوند، مشكلات خاصي دارند كه سبب ناباروري آنان مي‌شود. حدود 40% از مشكلات ناباروري مربوط به مردان، 40% مربوط به زنان و حدود 10% مربوط به هر دو است. در حدود 10% از زوج‌ها نيز عامل ناباروري مشخص نيست. به‌عبارت ديگر، اين زوج‌ها با توجه به انجام آزمايش‌هاي موجود به‌ظاهر مشكلي ندارند، ولي به‌علل نامشخصي بچه‌دار نمي‌شوند.  
ناباروري اوليه و ناباروري ثانويه چيست؟
اصطلاح ناباروري اوليه در مورد بيماراني به‌كار مي‌رود كه سابقه‌ حاملگي ندارند. ولي در مقابل، بيماران مبتلا به ناباروري ثانويه زوج‌هايي هستند كه در گذشته حداقل يك بار حامله شده‌اند (گرچه موفق نبوده است) و بعد از آن ديگر باردار نشده‌اند.

علل ناباروري در زنان چيست؟
1اختلال در تخمك‌گذاري
2 اختلال در عملکرد یا ساختمان لوله‌هاي رحمي
3 آندومتريوز
4 اختلال در گردن رحم يا رحم
 5 مشكلات دستگاه ايمني بدن
 6 عوامل ناشناخته.

چه عواملي ممكن است بر ناباروري زنان تاثير داشته باشد؟
سن، مدت ازدواج، مدت نازايي، سابقه‌ ازدواج‌هاي قبلي، سابقه‌ بيماري‌ها در خود و خانواده، ابتلا به بيماري‌هاي غدد داخلي مانند تيروئيد يا ديابت، سابقه‌سقط، وضعيت قاعدگي (كيفيت و كميت خون قاعدگي، درد در موقع قاعدگي)، تعداد مقاربت در هفته، نحوه‌ مقاربت و وجود نازايي در بستگان.
بررسي علل ناباروری در مردان

ابتدا صحبت با بيمار در مورد مسائل مربوط به مشكل مثلا صحبت در مورد چگونگي و دفعات تماسهاي جنسي، بيماريهاي قبلي، داروهاي مصرفي، اعمال جراحی قبلی مانند فتق اینگوئینال و... سپس معاينه بيمار به خصوص از نظر بيضه‌ها و دستگاه تناسلي و نهايتاً بررسي‌هاي آزمايشگاهي خواهد بود.
هدف از اين بررسي‌ها در مردان عبارت است از:

1. تشخيص وضعيت‌هاي قابل درمان

2. تشخيص اختلالات نيازمند به استفاده از روشهاي لقاح مصنوعي، ART

3. وضعيت‌هاي غير قابل درمان (عقيمي كامل مردان كه نيازمند استفاده از اسپرم اهدايي براي حاملگي است)

 4. تشخيص بيماريهاي مهم همزمان (مثل تومور بيضه، بيضه داخل شكمي، بيماريهاي غدد درون ريز)

 5. تشخيص بيماريهاي ژنتيك يا كروموزومي كه ممكن است به فرزند انتقال يابد.

امروزه با به بوجود آمدن روشهاي لقاح مصنوعي پيشرفته گاهي نقش مردان در تشخيص و درمان علل نازايي كم رنگ شده و به خصوص آقايان به دليل مشغله و به بهانه عدم وقت و فرصت كافي براي مراجعه، تحت بررسي دقيق و مناسب قرار نمي‌گيرند. اما با توجه به هدفهاي نامبرده در فوق لازم است پزشك و زوجين نابارور، هر دو به اين امر مهم توجه كرده و اقدامات تشخيصي و درماني فداي سرعت عمل و رسيدن يك زوج به آرزوي بچه دارشدن نشود.

خوشبختانه در موسسه درمان پيشرفته ناباروري مهر، به اين امر مهم توجه مناسب شده است و كليه مرداني كه جهت بررسي علل ناباروري مراجعه مي‌كنند، تحت معاينه و آزمايشات لازم قرار مي‌گيرند و سعي همكاران در اين موسسه اجراي دقيق اقدامات به صورت علمي و مفيد براي رسيدن زوجين به نتيجه مطلوب درماني و داشتن فرزندان سالم مي‌باشد.

روش‌هاي در دسترس براي درمان ناباروري كدام است؟
در موسسه‌ي فناوري‌هاي نوين پزشكي مهر از روش‌هاي جديد و نوين شناخته شده در دنيا براي درمان ناباروري استفاده مي‌شود. اين روش‌ها شامل تلقيح اسپرم به داخل رحم (IUI)، لقاح آزمايشگاهي (IVF)، تلقيح اسپرم به درون سيتوپلاسم تخمك (ICSI)، انتقال زيگوت (جنين) به داخل لوله‌ رحم از طريق لاپاروسكوپي (ZIFT)، ليزر هچينگ، استخراج اسپرم از اپي­ديديم و بيضه در مردان فاقد اسپرم (PESA and TESE)، تشخيص ژنتيكي پيش از لانه‌گزيني جنين در رحم (PGD) و اقدامات جراحي مانند لاپاروسكوپي، هيستروسكوپي و... است كه با پيشرفته‌ترين تجهيزات و توسط تيم‌هاي تخصصي و فوق تخصصي مجرب انجام مي‌شود.

 

   
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه